Logo
728x90
Tumsayfa1
Tumsayfa2
148x550
148x550

BAŞKAN'DAN MESAJ

  
  •  Güncelleme:   |  

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevimin 7. yılını doldurmuş bulunmaktayım.

Bu vesile ile siz değerli Samsunlulara günümüze kadar yaptıklarımızı ve gelecekte yapmayı planladığımız çalışmaları aktararak, sizlerin de düşüncelerimize katkılarınızı sağlamanın Samsunumuzun geleceği için en uygun bir yol olduğunu düşünüyorum.

Çok iyi hatırlayacağınız gibi, 1999 yılı seçimlerinde Samsun için kullandığımız "Değişen ve Gelişen Samsun" sloganı ve bu slogana paralel seçim broşürlerimizde sunduğumuz projeler, bazı kesimlerce hayal mahsulü, uygulanamaz diye eleştirilirken, Samsun'a gönül vermiş siz değerli hemşehrilerimiz, Samsun için önerdiğimiz değişime EVET diyerek bizi göreve getirdiniz. Ülkemizin bir ekonomik krizden çıkıp diğerine girerek geçirdiği bu 7 yıllık dönemde, Samsunumuzu geleceğe hazırlamak için gerçekleştirdiğimiz projelerle, Samsun adına bize destek verenlerin desteklerinin boşa gitmediği inancındayım.

Günlük problemlere çözüm bulmak yerine, geleceği planlayarak, günlük çözümleri bu plana uygun olarak üretmek ve uygulamak, kaynakları ekonomik kullanmak açısından en uygun çözümdür. Eğer projeleriniz ve onları uygulayacak yetenekte ekibiniz yoksa hiçbir şey üretemezsiniz. Bu kapsamda, önce belediyemizin içinden ve dışarıdan getirdiğimiz arkadaşlarla hedefimize gidebilecek bir ekip oluşturduk. Belediyenin uygulanabilir bir proje stoğu olmadığı için başlangıçta hemen üretime geçemedik.

Belediye Başkanlığına seçilmeden önce görevim gereği doğup büyüdüğüm Samsunumuz dışında, ülkemizin bir çok şehrinde bulundum. Yine çalıştığım kurumun olanakları ile Dünya ülkelerinin birçoğunu görme ve gözlemleme olanağı yakaladım. Bulunduğum görevlerde edindiğim bilgi birikimi ile gördüğüm şehirlerde yapılan güzel şeylerin kendi şehrim Samsun'da da yapılması heyecanı ile doluyken, Allah nasip etti ve Belediye Başkanı seçildim.İyi Yönetici, Dostuna Hayır Diyebilendir.. Bizce ülkemizin çağdaş ülkelerin seviyesini yakalayamayışının nedeni yanlış düşünme sistemimizdir. Problemleri kişisel olarak günlük çözüp, bu çözüm şeklinin gelecekte toplumsal çözümsüzlüklere neden olabileceğini gözardı etmemizdir. Bu sıkıntıları defalarca yaşamasına rağmen bir türlü ders alıp, bugün için zor olsa bile güvenli gelecek için gerekli adımları bir türlü atamamaktır. Kısacası popülizm denilen bu hastalıktan toplumumuz ve siyasetçilerimiz kurtulamadıkça güzel günlerin gelişi gecikecektir.

Çok zor olmasına rağmen Başkan olduktan sonra eski eski alışkanlıklarla bizden istenen kişisel talepleri hiçbir siyasi kaygı düşünmeden reddederek Samsun’un geleceğini planlama amacıyla, kişilere değil topluma yönelik proje ve planları hazırlamaya başladık.

Bu projelerin en önemli olanları halkımızın günlük yaşamında hiç kullanmadığı, siyasi bir getirisi olmayan ancak geleceği planlamak için olmazsa olmaz olan, Kent Bilgi Sistemi, Ulaşım Master Planı, Çevre Düzeni Planı gibi projelerdir.Kent Bilgi Sistemi Bu şehrin geleceğini planlayabilmek, o şehirle ilgili çalışma yapabilmek için şehrin; alt ve üst yapısı, (yol, konut, işyeri, nüfus, kadastro ve imar durumu, kanalizasyon, su, elektrik, telefon tesisleri gibi) hakkında sağlıklı veri tabanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda 1,5 Milyon Dolar karşılığı hazırlattığımız ve Ülkemizde ancak 5 şehrin sahip olduğu Kent Bilgi Sistemini Samsun’umuza kazandırdık. Fotoğrametrik metodla oluşturduğumuz sayısal harita tabanına dayalı bu veriler bilgisayar ortamında Samsun’umuzun geleceği için hazırladığımız projelerde kullandığımız Kent Bilgi Sistemi aynı zamanda şehrimizde hizmet üreten Mühendislerimizin de kullanımına sunulacaktır.

Ulaşım Master Planı Yine bu şehri sağlıklı olarak geliştirmek için hazırlanması gereken planlardan biri de ULAŞIM MASTER PLANI’dır. Eğer kentinizde trafikle ilgili projeler ve Raylı Sistem projeleri yapmak istiyorsanız Ulaşım Mastır Planı’na sahip olmak zorundasınız. Biz Ulaşım Mastır Planı ve Raylı Sistem fizibilite etüdünü birlikte ihale ederek şehrimize kazandırdık. Üniversite ile Organize Sanayi arasında planladığımız Raylı Sistemin temel taşı olacak fizibilite etüdü Ulaştırma Bakanlığında onaylanma aşamasındadır.

Çevre Düzeni Planı Bilindiği gibi Samsun Büyükşehir Belediyesinin sınırları genişlemiş, Taflan'dan Çınarlık Beldesine kadar uzanan bir Büyükşehir olmuştur. Samsun Büyükşehir Belediyesi etrafında tesbih tanesi gibi dizilmiş Belediyelerin geleceklerini birlikte planlama zorluğu vardır. Bu durumu dikkate alan yönetimimiz Valiliğimiz katkı ve destekleri ile bütün Belediyelerle protokol yaparak, tanımlanan bu sınırlar içinde Sanayi, Tarım ,Orman, Yeşil Alan ve Yerleşim Bölgeleri gibi anakararları içeren 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı tamamlanarak, Samsun ve çevresinin planlı olarak gelişmesinin altlığı hazırlanmıştır.

Günümüzde yöneticiler artık ben yaptım oldu düşüncesi ile yöneticilik yapamazlar. Bir şehrin geleceği şehirde yaşayanlarla birlikte planlanmalıdır. Yönetimimiz yürütmekte olduğu projeleri ilgili sivil toplum örgütleri ile tartışarak onların görüşlerini değerlendirerek uygulamaktadır. Tek akıl yerine ortak aklı kullanmak daha doğru yoldur düşüncesindeyiz. Sivil toplum örgütlerine verdiğimiz önem nedeniyle Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Samsun’umuzun en büyük ve kapsamlı sivil toplum örgütü olan Yerel Gündem 21 kurularak faaliyete geçmiş ve başarılı şekilde tüm birimleri ile hizmet görmektedir. Yönetim olarak yaptığımız her şeyi sivil toplum örgütleri ve halkımızla birlikte üretmenin en doğru ve kalıcı sistem olduğu düşüncesi ile uyumlu olarak sivil toplum örgütleri ile birlikte gerçekleştirdiğimiz en önemli proje Kadıköy Koruluğunda , 22.000 m2 ‘lik bir alan üzerine kurulu olan Eğitim Gönüllüleri tesisleridir. Tamamen gönüllü kişilerce eğitim hizmetleri verilen bu tesislerden 1500 civarında çocuğumuz yaralanmaktadır.

Samsun halkı azmi sayesinde yıllardır kendisinden koparılan denizine, sahiline nihayet kavuşmuş. Oluşturduğu yeşil alanlarla, alt ve üst geçitlerle modern bir otogara sahip olması ile artık Samsun'da da bir şeyler yapılabileceğini, değişim ve gelişmenin sağlanabileceğini kanıtlamıştır.

Eminim ki; gelecek 5 yılda Samsun Atık su problemini çözmüş, önündeki sahilden güvenli olarak denize girebilen, modern bir çöp istasyonuna sahip, Kürtün Irmağından başlayarak içinde Rekreasyon alanları, İhtisas Fuarı, Spor ve Eğlence Tesisleri, Aqua Park, Yat Limanı gibi tesisleri gerçekleştirilmiş bir Batı Park, Borsa ve Kamyon Garajı kaldırılmış yerine yeşil alanlar oluşturulmuş bir sahil bandı, denizden çevre yoluna kadar yaklaşık 5 km. boyunda yeniden düzenlenmiş 5 km.’lik bölümüne denizden gondollarla ulaşılabilen, geri kalan bölümünde yapılacak regülatörlerle ortasında sürekli su tutularak çevresi yeşil alanlar, spor ve oyun alanları ile donatılmış bir Mert Irmağı düzenlemesini gerçekleştirmiş olarak Türkiye’nin en güzel yeşil kuşağına sahip kenti konumuna gelecektir. Bu sayede Samsun’umuzda yaşam daha güzel olacak, Samsun’umuzu yaşanamaz bulup terk edenler pişman olup geri dönecek, bu düzenlemeler Samsun insanımızın ekonomisini de olumlu olarak etkileyecektir. Yaşanan değişimin hayatını nasıl olumlu yönde etkilediğini Samsun insanı yakın zamanda hissedecektir.

Belediye Başkanı olarak seçildiğim günden bu yana tüm enerjimle Samsun’umuzu güzel günlere götürmek için projeler gerçekleştirdim, kararlar aldım. Ülkemizin ekonomik anlamda en zor dönemine rastlayan bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde çektiğimiz sıkıntıları, hayatlarında bir şeyler üretmiş olanlar daha iyi anlar. Yaptığım hizmetlerde ve aldığım kararlarda yanlışlıklar da olabilir veya bugün için yanlış olduğu düşünülen işlerin gelecekte hiçte yanlış olmadığı görülür. Ancak tüm bu işleri üretirken temel hedefim gelecek için iyi bir Samsun inşa etmektir. Unutulmamalıdır ki iş yapmayan hiç hata yapmaz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta siz hemşehrilerimiz olmak üzere, Belediye Meclisimize, bu büyük hizmetleri gerçekleştirilirken Belediyemin tüm çalışanlarına, Samsun’umuzda gerçekleştirilen değişime katkı sağlayan tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yönetici ve çalışanlarına Samsun’un gelişmesine katkı veren tüm Sivil Toplum Örgütü ve kişilere teşekkür eder. Saygılar sunarım.

Yusuf Ziya YILMAZ
Büyükşehir Belediye Başkanı


Sosyal Medya'da Paylaş

 Etiketler:
Samsun,Büyük Şehir,Belediye,Yusuf Ziya Yılmaz,mesaj,başkan,


Yazara Ait Diğer Yazılar